Za vsakdanje kolesarjenje po opravkih, s katerim se izognemo poti z avtomobilom, večina ljudi kupi povsem običajno ali treking kolo, ki je primerno za zmerno vožnjo in nekaj rekreacije. Če se nad kolesarjenjem navdušimo nekoliko bolj in to postane naš glavni način rekreacije, pa seveda velja razmisliti o drugačni obliki kolesa. Ponavadi se odločamo med cestnim in med gorskim.
Kje in kako kolesarite?
Cestno kolo omogoča višje hitrosti, če se vozimo po urejenih kolesarskih poteh, ki so asfaltirane. Večina cestnih kolesarjev pa ne vozi zgolj hitro, temveč se loteva tudi precej dolgih razdalj.
Gorska kolesa pa so namenjena povsem drugačnemu tipu kolesarjev – tistim, ki se raje lotijo makadama, kakšne gozdne steze in podobno. Tereni običajno niso »polikani«, torej tanke gume cestnega kolesa z njimi ne bi opravile, gorska kolesa pa odlikujejo široke gume z razgibanim profilom, ki dobro grabi na neurejenem terenu. Poleg tega so gorska kolesa razgibanim terenom prilagojena tudi s svojim vzmetenjem, ki skrbi, da je vožnja čim bolj tekoča.
Odločitev za gorsko ali cestno kolo torej izvira predvsem iz izbire terena in načina vožnje. Če boste kolesarili po cesti in se spopadli tudi s kakšnim cestnim vzponom, vam bo cestno kolo precej olajšalo napore. Takoj ko zavijete na neurejen teren, se poženete tudi preko kakšne korenine ali se podate na ozke in zavite stezice, pa potrebujete gorsko kolo.
Gorsko ali cestno kolo za otroka
Pri otrocih je glavno, da uživajo v gibanju oziroma v kolesarjenju, in če se z njim ne ukvarjajo kot z resnim športom v klubu, ni potrebno pri izbiri kolesa prav nič komplicirati. Bolje kot pravo cestno ali gorsko kolo je klasično kolo, ki ima dovolj prestav za lahkotno poganjanje pri vseh naklonih, nekoliko razgibane gume za dober oprijem, predvsem pa bodite pozorni na maso samega kolesa. Takšno kolo zadošča za vožnjo tako po mestu kot po podeželju.