V urbanih središčih je kolo pogosto najbolj praktično prevozno sredstvo, saj se z njim enostavno izognemo prometni gneči in iskanju parkirišča, če z njega sestopimo, pa lahko zavijemo tudi v za pešce rezervirana področja. Tudi v Ljubljani marsikdo skoči po opravkih oziroma se pelje v službo ter iz nje s kolesom. Pa je bolje imeti lastno kolo ali se odločiti za najem mestnega?
Bicikelj
Ker je Ljubljana ekološko osveščeno mesto, so prebivalcem in obiskovalcem na voljo kolesa, ki jih nudi občina. V centru je kar nekaj »postajališč« Bicikelj, kjer si kolo izposodite ali ga vrnete, za plačilo pa lahko po prijavi poskrbite kar s kartico Urbana, ki se jo sicer uporablja za mestni avtobusni promet.
V čem je prednost? Kolo si lahko izposodite na eni točki in ga vrnete na drugi, ni se vam potrebno obremenjevati z njegovo varnostjo, ni vam ga potrebno kupiti in vzdrževati. Kadar se vreme poslabša, pa tudi ni dileme – kolo vrnete na postajališče in uporabite avtobus.
Lastno kolo za redno uporabo
Mestna kolesa so res namenjena zgolj vožnji po centru ob občasnih opravkih, če kolo uporabljate redno, na primer vsak dan za pot v službo ali iz nje, pa boste potrebovali svojega. Ker vsi vemo, da v Ljubljani tatov koles ne manjka (tudi otroška kolesa pogosto izginjajo), si je najbolje priskrbeti poceni rabljeno kolo, ki ne bo vzbujalo apetitov. Da bo vaša pot čim bolj enostavna, nanj namestite košarico, v katero boste odložili kakšno vrečko iz trgovine ali druge potrebščine.
Dobro kolo, ki ga uporabljate tudi v svojem prostem času, ko se zapeljete v naravo, je primerno za pot v službo le v primeru, če veste, da bo popolnoma varno. To je takrat, ko ga ne boste nikoli pustili zaklenjenega zunaj, temveč ga boste lahko spravili vsaj v avlo, kjer bo pred očmi receptorja, ali pa kar zapeljali v svojo pisarno. Ne le, da vam kolo na ta način ne bo izginilo, temveč bo tudi zaščiteno pred dežjem.